S igrališta Poleta u tri dana ispumpano preko milijuna litara vode
Razina podzemnih voda viša za 3,2 metra
Posljednjih mjeseci razina podzemnih voda značajno je porasla, a topljenje snijega i kiše doprinijele su i nastanku novih „jezera“. Za veće zadržavanje vode na tlu, neki pretpostavljaju da su ponovo proradile nekad presušene vodene žile, a stariji se sjećaju kako je na mjestu sadašnjeg parka u ulici Ante Starevića u Cestici nekad bila mlaka, kao i u Virju Križovljanskome, na mjestu današnjeg istoimenog sportskog parka.
Da bi se razina podzemnih voda mogla ustanoviti potrebno je bilo pronaći podatak o visini razine u prošlosti. Jedini podatak koji je zabilježen nastao je kod produbljivanja dna bunaru u Brezju Dravskome, kod Ružice Borak u Varaždinskoj ulici, koja je zbog suše u ljetu 2012. ostala bez vode. U pomoć su joj tad priskočili vatrogasci, a akcija produbljivanja bunara održana je 24 kolovoza. Prvo su vatrogasci vodom pod pritiskom iz vatrogasne cisterne oprali dno i ispumpali zamuljenu tekućinu, a potom je u četverosatnoj akciji „zdenčar“ Antun Smotara lopatom i motikom produbio dno iz kojeg je izvađeno pola kubnog metra zemlje i šljunka te se nivo vode popeo na sedamdesetak centimetara. Tog datuma kantama iskopani materijal izvlačili vatrogasci Goran i Stjepan Težak, Boris Ivančić i Matija Županić, a pridružio im se i Franjo Borak. Uslijedilo je vatrogasnom pumpom crpljenje zamazane vode koja je kroz pore zemlje i šljunka pritjecala u produbljeni bunar.
Dakle usporedbom sadašnje dubine vode u bunaru sa stanjem dok je bio produbljen mogli smo izračunati porast razine podzemnih voda. U prisutnosti domaćice i Franca Težak, predsjednika DVD-a Lovrečan Dubrava mjerenje smo obavili u nedjelju, 28. travnja, a dubina vode u bunaru iznosila je oko 4 metra, dakle minimalno za 3,2 metra više..
Igralište „Graba“ uređeno je na prostoru bivše šljunčare
Na prostoru današnjeg nogometnog igrališta NK Polet Cestica pred nekoliko desetljeća nalazila se šoderana u kojoj su se šljunkom snabdijevali stanovnici okolnih naselja. Šljunčare su pred četrdesetak godina bile i u današnjoj Gajevoj ulici u Cestici i kod Radovec Polja, a u to doba nesmetano se mogao šljunak vaditi i s priobalnog područja rijeke Drave. Izvađeni šljunak koristio se za zavažanje putova i potrebe stanovništva. Utovar se obavljao ručno, a doprema se u početku odvijala zaprežnim kolima koja su uglavnom vukle krave, rjeđe konji, te posljednjih godina i traktori.
I dok se prostor „šljunčare“ na lokaciji Radovec Polje koristio još i potkraj drugog tisućljeća, „šoderana“ na gmajni u Cestici poslužila je za odlaganje smeća, a kasnije je zatrpana građevnim i ostalim materijalom te su na tom području danas kuće. Gmajna na kojoj su ljudi pasli krave bila je na prostori omeđenom današnjim ulicama Dravska, Gajeva i Nova ulica, a i prostor ispred groblja, danas novi dio groblja i parkiralište s južne strane, također se koristio za ispašu stoke. U doba žetve tu je bila postavljena vršilica za žito. Područje uz Dravsku ulicu gdje je danas kamionsko parkiralište u prošlosti je također služio za iskop šljunka, a kad se „nalazište“ iscrpilo i zbog okolnih privatnih parcela više nije moglo širiti šoderana je otvorena na već spomenutoj lokaciji. Područje današnjih ulica, kompletne Gajeve i Dravske od raskršća prema Križovljangradu bio je u to doba bez kuća i stalnih stanovnika, a prve kuće počele su se u Gajevoj graditi nakon velike poplave 1965. godine. Kratka i Nova ulica u Cestici kućama su se počele popunjavati tek u 21¸stoljeću.
Upravo je gmajna kod groblja bilo jedno od mjesta gdje se sedamdesetih godina igrao nogomet, a osnivanjem kluba (NK Polet Cestica osnovan je 26. rujna 1975. godine) ukazala se potreba za igralištem na kojem će se nesmetano moći igrati utakmice. Šoderana na kraju Cestice, u današnjoj ulici Ante Starčevća u tadašnje vrijeme već je iscrpila svoje zalihe, šljunak se vadio jedino ručno i prevozio kolima. U takvim uvjetima eksploatacije, kad se došlo do razine podzemne vode, prestala je mogućnost vađenje šljunka do kojeg je jednostavnije bilo doći na nekoj lokaciji uz Dravu, a mnogi su šljunak za betoniranje i potrebnu izgradnju vadili s vlastitih posjeda s kojih se prethodno odstranio sloj zemlje koji je na pojedinim području „otoka“ iznosio do 30 centimetara. Zalaganjem članova kluba dno grabe počelo se planirati i oblikovati u igralište koje je omogućavalo igračima nesmetanu igru, a s vremenom se i proširilo te su sagrađene i prostorije kluba. U to doba sagrađena je i HE Formin, s pripadajućim jezerom prije elektrane i odvodnim kanalom kojim se iz hidrocentrale voda odvodila natrag u stari tok rijeke Drave uzvodno od Ormoža, nasuprot današnje Spomen kapele u Otok Virju. Zbog promjene razine podzemnih voda tih godina naselja nizinskog dijela sadašnje Općine Cestica dobila su vodovodnu mrežu i mogućnost priključenja.
Igralište Poleta pod vodom je od 11. ožujka 2013. godine
Proteklih desetljeća aktivnosti kluba nesmetano su se odvijale, a 11. ožujka ove godine voda se pojavila na igralištu. Prvo južno, od prostorija kluba na području gdje je planirano novo igralište, a potom je zaprijetila i samim prostorijama kluba. Nogometašima su inventar iz prizemlja pomogli premjestiti vatrogasci DVD-a Križovljan Cestice, a od vatrogasaca na intervenciji su, od 17,20 do 20 sati, sudjelovali: Marijan Vočanec, Goran Dregarić, Nikola Petric, Nikola Klasić, Julijan Pšag, Damir Kralj i zapovjednik Mario Majhen. To je bila prva ovogodišnja intervencija cestičkih vatrogasaca. U namjeri da se blokira ulazak vode u prizemne prostore, na ulazima su postavljene vreće s pijeskom. No voda je i dalje nadirala te je i preko „blokade“ ušla u zgradu, a razina vode se na igralištu s vremenom popela na jedan metar. Najdublja razina novostvorenog bazena bila je na južnoj strani, a sjeverni dio vodom je bio prekriven tek tridesetak centimetara. Na novoformirano jezero prvo su došli labudovi koji su krstarili novoosvojenim dubinama, a u nekoliko navrata na snijegom i vodom prekriveno igralište spustilo se jato riječnih galebova.
Početkom travnja voda na južnom dijelu igrališta bila je dubine ispod metra, a sjeverni dio bio je uglavnom na suhom. U međuvremenu započeo je proljetni dio prvenstva te su igrači Poleta kao domaćini svoje utakmice igrali na igralištu u Babincu.
U želji da nogometašima što prije pomogne odstraniti vodu i sanirati igralište uz pomoć Općine Cestica angažirana je tvrtka Hidrogradnja Varaždin te je u ponedjeljak, 29. travnja počelo ispumpavanje vode u nekoliko stotina metara udaljenu depresiju prema Križovljangradu. Crpka kapaciteta 36000 litara vode u satu bila je uključena od 8 sati te je u danonoćnom radu idući dan u podne razina vode pala za oko 25 cm, rekao je voditelj poslova Ratimir Herceg. Kako se idući dan razina vode nije smanjivala ekipa za ispumpavanje se povukla u srijedu, 1. svibnja, a igralište će se osušiti kad padne razina podzemnih voda smatraju izvođači. Dakle ako je pumpa bila u radu kroz dva dana, 48 sati mogla je ispumpati preko 1,7 milijuna litara vode.
Zbog vode na cesti Virje Križovljansko – Otok Virje jedno vrijeme bila je zatvorena i ta cesta, a uslijed kiša na Veliku subotu i Uskrs do plavljenja je došlo na više mjesta. Tako su na sam Uskrs, 31. ožujka, vatrogasci DVD-a Križovljan Cestica, od 17,19 do 22 sata vodu ispumpavali kod Snježane Vori u Križovljanu, na „Prečjaku“, u ulici Stjepana Radića, a već idući dan, na uskrsni ponedjeljak, ponovna intervencija od 9,30 do 14,52 sata, na istoj adresi.
Potrebna sanacija zemljišta i putova na lani poplavljenom području
Prošlogodišnja poplava u studenome poplavila je stotinjak kuća, a stradala su i proizvodni i gospodarski objekti u Brezje i Lovrečan Otoku, Otok Virju i Vratno Otoku i dijelom u Virju Križovljanskome. Podsjećamo u naselju u potpunosti je srušena kuća Marije Lazar, a susjedna je toliko oštećena da se njeni stanovnici nisu imali kamo vratiti.
Dok su se stekli uvjeti sanirani se tek najugroženiji putovi pa je tako u prekodravskom dijelu s oranica skinuto i u razderotine prometnica ugrađeno 760 kubnih metara šljunka, a potkraj travnja prišlo u naselju Otok Virje zaravnati su iskopani kanali kojima je nakon poplave usmjerena voda iz naselja.
U poplavi mnogi su ostali bez dijela oranice, nekima je hirovita ćud rijeke ostavila „jezero“, a nabujala matica rijeke odnijela je i cijele putove kojima su vlasnici dolazili do svojih posjeda.
Brojeni su posjedi, zemlje i šume toliko devastirani da ih je nemoguće poljoprivrednoj svrsi privesti, a i do mnogih je posjeda nemoguć pristup.
Kako bi se saniralo i ostalo zemljište održan je u srijedu 17. travnja zajednički sastanak čelništva Općine Cestica i predstavnika koji o vodnom pojasu rijeke Drave vode brigu, a po održanom sastanku obiđen je i prekodravski dio općine Cestica gdje su i najveće štete zabilježene.
U obilasku prekodravskog dijela Općine Cestica bili su predstavnici Hrvatskih voda iz Varaždina Ladislav Grđan i Zdenko Kereša, a uz načelnika Mirko Korotaj, u obilazak su krenuli i predsjednik Vijeća Ivan Hohnjec i predsjednik VZO Cestica Darko Majhen. Iz Hidroelektrane Varaždin bio je Darko Kuča, a u sadašnje stanje zemljišta i šumskih površina, kao i djelomično nestalih prometnica uvjerili su se i Zdravko Lazar iz centra 112 i Zdravko Vrbanić iz Državnog ureda za zaštitu i spašavanje.
U nastavku nekoliko fotografija poplavljenih igrališta, putova i zemljišta, kao i dijela štete od prošlogodišnje oplave
- igralište NK Polet Cestica 18. ožujka 2013.
- južna strana igrališta NK Bratstvo Otok Virje bila je 23. ožujka prekrivena vodom
- igralište NK Polet Cestica 26. ožujka 2013
- jato riječnih galebova spustilo se na igralište NK Polet Cestica, a labudovi su nesmetano odmarali 26. ožujka 2013.
- Uskrs je bio kišoviti, a voda je izašla i iz potoka od Državne ceste D-2 prema crkvi Uzvišenja Sv. Križa u Radovcu, ulica A. Mihanovića
- Posljednjeg dana ožujka vodom je bilo prekriven i Sportski park mlaka u Virju Križovljanskome
- Na Uskrs, 31. ožujka voda je preplavila i otežala promet na cesti Virje Križovljansko – Otok Virje, dvjesto metara ispod Virja
- Riječni galebovi spustili su se, na Uskrs, 31. ožujka 2013. godine, i na novostvoreno „jezero“ ispod Babinca, južno od ceste Križovljangrad - Brezje
- Pogled na igralište Poleta 9. travnja 2013. godine
- U stanje zemljišta na prekodrsvakom dijelu Općine Cestica uvjerilo se izaslnsvo koje je Općinu Cestica posjetilo 17. travnja 2013. godine – kod novostvorenog „jezera“ u Lovrečan Otoku
- i kod „jarskih njiva“ na području Brezje Otoka
- Danica Bednjanić i Antonija Pšag uz „kanale“ na poljima Otok Virja pomoću kojih je odstranjivana voda iz naselja u studenome 2012., nakon poplave
- Hidrogradnja iz Varaždina tri je dana ispumpavala vodu s igrališta Poleta, a voda se potom kroz pore zemlje natrag vraćala(snimljeno 30. travnja 2013.)
- „poplavljena“ je i napuštena šoderana kod Radovec Polja
- Unatoč naporima Hidrogrdanje voda je i dalje prekriva trećinu igralištu Poleta u Cestici (snimljeno 5. svibnja 2013.)

